Opublikowany przez: Monika C. 2019-04-10 16:24:15
Autor zdjęcia/źródło: Jak wybrać proszek do prania @People photo created by bearfotos - www.freepik.com
Niektóre substancje zawarte w proszkach do prania wchłaniają się przez skórę. Czy są szkodliwe dla naszego zdrowia? Z badań wynika, że proszki do prania zwierają związki chemiczne, które zostają całkowicie wypłukane w procie prania i mogą być zagrożeniem dla zdrowia.
SLS – czyli anionowe środki powierzchniowo czynne, jako zmniejszające napięcie powierzchniowe są podstawowym składnikiem środków piorących. Ułatwiają usuwanie tłuszczów z pranych tkanin i wpływają drażniąco na skórę. Podczas jednorazowych badań trudno zaobserwować wyraźne działanie SLS na skórę, jednak stałe i regularne działanie środka może mieć znaczeniem dla naszego zdrowia.
Fosforany - bezpośrednio są szkodliwe dla środowiska, pośrednio dla człowieka. Po płukaniu, jako składnik proszku do prania, przedostają się do wód i są pożywką dla sinic, które znamy choćby z Bałtyku. Dzięki fosforanom łatwiej się im mnożyć, natomiast kiedy sinice obumierają, procesy gnilne wpływają na zmniejszenie zawartości tlenu w wodzie.
Ftalany – czyli sole i estry kwasu ftalanowego, w proszkach do prania jako środki zmiękczające, a także wykorzystywane do produkcji laminatów, farb, lakierów i klejów. Mogą zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu. Badania jeszcze trwają, ale te przeprowadzone w Indiach i Szwajcarii potwierdzają negatywny wpływ ftalanów na płodność mężczyzn i zachorowania na raka piersi wśród kobiet. Ftalany mogą także przyczyniać się do zachorowania na astmę, która jest niebezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży.
Karboksylany – pochodne ropy naftenowej w proszkach do prania są to karboksylany zmiękczające wodę i zapobiegające osadowi w pralce. Jako pochodne ropy naftowej są nie tylko nie przyjazne dla środowiska, ale mogą działać drażniąco na skórę i przyczyniać się do alergii.
Co robić by pranie było skuteczne i bezpieczne dla nas i dla środowiska jednocześnie?
Wybierajmy ekologiczne środki piorące, nie zawierające pochodnych ropy naftowej, fosforanów, SLS oraz ftalanów. Zamiast nich środki piorące eko powinny zawierać boraks, szare mydło lub mydło marsylskie, nadwęglan sodu – wszystkie te skłądniki są ogólnodostępne. Jeśli nie wyobrażamy sobie prania bez klasycznej chemii, starajmy się używać proszków i płynów zmiękczających mniej oraz prać taką ilość rzeczy by bęben pralki był wypełniony. Niektórzy piorą w specjalnych bezzapachowych, hypoalergicznych listkach do prania, orzechach lub płatkach mydlanych. Można także przygotowywaćh środkih piorące w domu z wymienionych wyżej składników.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.